Blog Image

Odencupen

Anmälda lag till Odencupen 2021

Odencupen Posted on tis, oktober 13, 2020 14:58:33

Anmälningarna till Odencupen 2021 har börjat trilla in. Varje klass har plats för åtta lag. Nedan ser du vilka lag som hittills har anmält sig.

Damsenior – SMÅ IF/HOIF, Garphyttans IF, IK Sturehov U, Råtorps IK, Gideonsbergs IF Dam U, IFK Skoghall, IFK Askersund och Stuvsta FF Dam U (Fulltecknad klass)

Klass F14/15 – HOIF, Garphyttans IF, Bk Ett Fyra, Adolfsberg IK svart, Adolfsberg IK gul, IFK Kumla, IFK Askersund, Gideonsbergs IF (Fulltecknad klass)

Klass F12/13 – HOIF, Rynninge IK, Bk Ett Fyra, IFK Kumla, ÖSK vit, ÖSK Svart (2 platser kvar)

Klass F10/11 – HOIF, Adolfsbergs IK svart, Adolfsbergs IK gul, Frövi IK, Östansjö IF, Garphyttans IF, KIF Örebro DFF blå och KIF Örebro DFF röd (Fulltecknad klass)

F8/9 – HOIF, IF Eker, KIF Örebro DFF (5 platser kvar)

P14/15 – HOIF, Karlslunds IF FK 1, Karlslunds IF FK 2, Fjugesta IF/Lekebergs IF, Adolfsbergs IK svart, Adolfsbergs IK gul (2 platser kvar)

P12/13 – HOIF, IF Eker svart, IF Eker vit, Lekebergs IF lag 1, Lekebergs IF lag 2, Fjugesta IF/Lekebergs IF (2 platser kvar)

P10/11 – HOIF, Lekebergs IF, Åmmebergs IF, Glanshammars IF, ÖSK vit 1, ÖSK vit 2, IFK Kumla (1 plats kvar)

P8/9 – HOIF 1, HOIF 2, Lekebergs IF, Adolfsbergs IK svart, Adolfsbergs IK gul, Yxhults IK 1, Yxhults IK 2 och Örebro Syrianska (Fulltecknad klass)



Inbjudan till Odencupen 6-10 januari 2021

Odencupen Posted on tis, september 29, 2020 20:40:47

Odencupen 2021 spelas med följande klasser:

Damsenior
F14/15 (födda -06 eller senare) P14/15 (födda -06 eller senare)
F12/13 (födda -08 eller senare) P12/13 (födda -08 eller senare)
F10/11 (födda -10 eller senare) P10/11 (födda -10 eller senare)
F8/9 (födda -12 eller senare) P8/9 (födda -12 eller senare)

Onsdag 6/1 spelar damsenior
Torsdag 7/1 spelar klass F8/9 fm/em och klass F10/11 em/kväll
Fredag 8/1 spelar klass P8/9 fm/em och klass P10/11 em/kväll
Lördag 9/1 spelar klass F12/13 fm/em och klass F14/15 em/kväll
Söndag 10/1 spelar klass P12/13 fm/em och klass P14/15 em/kväll

Futsalregler gäller med mindre undantag. Ju yngre spelarna är desto fler undantag från futsalreglerna.

Vi korar matchens profil. Medaljer till alla spelare.
Pokal till segrare i Damsenior, F14/15, F12/13, P14/15 och P12/13

Anmälan senast 1 december via följande länk: Anmälan Odencupen 2021

Anmälningsavgifter:
1500 kr för damsenior
1250 kr för klasserna F12/13, F14/15, P12/13 och P14/15
1000 kr för klasserna F8/9, F10/11, P8/9 och P10/11
Anmälningsavgiften sker till Bg 5306-0984 eller swish 1230413872. (Vänta med att betala anmälningsavgiften till mitten av december.)

Ytterligare information ges av Tony Olsson på 0707577708 eller tony.olsson@orebro.se

Varmt välkomna!



Resultat F14 6/1 2020

Resultat Posted on mån, januari 06, 2020 23:00:31

13.20 AIK Gul – HOIF/SMÅ IF Röd 0-1
13.40 Rynninge IK – Frövi IK 4-0
14.00 HOIF/SMÅ IF Blå – AIK Svart 0-2
14.20 IFK Hallsberg – IFK Askersund 0-0
14.40 AIK Gul – Rynninge IK 0-0
15.00 Frövi IK – HOIF/SMÅ IF Röd 1-2
15.20 IFK Askersund – AIK Svart 1-0
15.40 IFK Hallsberg – HOIF/SMÅ IF Blå 1-1
16.00 HOIF/SMÅ IF Röd – Rynninge IK 0-5
16.20 Frövi IK – AIK Gul 0-2
16.40 HOIF/SMÅ IF Blå – IFK Askersund 1-1
17.00 AIK Svart – IFK Hallsberg 1-1
17.30 3:an grupp A – 4:an grupp B; HOIF/SMÅ IF Röd – HOIF/SMÅ IF Blå 1-2
17.50 3:an grupp B – 4:an grupp A; IFK Hallsberg – Frövi IK 4-0
18.10 1:an grupp A – 2:an grupp B; Rynninge IK – AIK Svart 5-0
18.30 1:an grupp B – 2:an grupp A; IFK Askersund – AIK Gul 1-0
18.50 B Final; HOIF/SMÅ IF Blå – IFK Hallsberg 0-1
19.10 A Final; Rynninge IK – IFK Askersund 3-4 e. str.

IFK Askersund vinner klassen F14, stort grattis! Tack till alla deltagande lag för fint spel.



Resultat P15 5/1 2020

Resultat Posted on sön, januari 05, 2020 23:52:01

18.00 HOIF – Nora BK 1-2
18.20 BK Ettfyra lag 1 – BK Ettfyra lag 2 5-0
18.40 BK Forward – Frövi IK 1-1
19.00 BK Ettfyra lag 2 – HOIF 4-0
19.20 Nora BK – BK Forward 0-7
19.40 Frövi IK – BK Ettfyra lag 1 0-1
20.00 BK Ettfyra lag 2 – Nora BK 0-0
20.20 HOIF – Frövi IK 0-3
20.40 Nora BK – BK Ettfyra lag 1 0-6
21.00 BK Forward – HOIF 8-0
21.20 Frövi IK – BK Ettfyra lag 2 2-0
21.40 BK Ettfyra lag 1 – BK Forward 3-5
22.00 Nora BK – Frövi IK 1-4
22.20 HOIF – BK Ettfyra lag 1 1-10
22.40 BK Ettfyra lag 2 – BK Forward 0-2

BK Forward vinner klassen P15, stort grattis! Tack till alla deltagande lag för fint spel.



Resultat F17 och Damsenior 4/1 2020

Resultat Posted on lör, januari 04, 2020 14:52:12

Klass F17
10.40 IFK Kumla – SMÅ IF/HOIF 2-2
11.00 ÖSK Söder – RIK Karlskoga 1-1
11.20 Yxhults IK – IK Sturehov 0-0
11.40 Viggbyholms IK FF – Garphyttans IF 4-1
12.00 IFK Kumla – ÖSK Söder 1-3
12.20 RIK Karlskoga – SMÅ IF/HOIF 1-1
12.40 Garphyttans IF – IK Sturehov 0-4
13.00 Viggbyholms IK FF – Yxhults IK 1-0
13.20 SMÅ IF/HOIF – ÖSK Söder 0-3
13.40 RIK Karlskoga – IFK Kumla 6-1
14.00 Yxhults IK – Garphyttans IF 0-0
14.20 IK Sturehov – Viggbyholms IK FF 0-0
14.50 3:an grp A – 4:an grp B; SMÅ IF/HOIF – Garphyttans IF 1-3 efter straffläggning
15.10 3:an grp B – 4:an grp A; Yxhults IK – IFK Kumla 1-0
15.30 1:an grp A – 2:an grp B; ÖSK Söder – IK Sturehov 1-2
15.50 1:an grp B – 2:an grp A; Viggbyholms IK FF – RIK Karlskoga 2-0
16.10 B Final Garphyttans IF – IK Yxhult 1-2
16:30 A Final IK Sturehov – Viggbyholms IK FF 2-0

IK Sturehov vinner klassen F17, stort grattis! Tack till alla deltagande lag för fint spel.

Klass Damsenior
17.10 Grönbo IF – SMÅ IF/HOIF 1-2
17.30 Örebro FC – Skyllberg/Sköllersta 1-1
17.50 Garphyttans IF – Sköllersta/Skyllberg 0-1
18.10 H/P/S – RIK Karlskoga 0-4
18.30 Grönbo IF – Örebro FC 0-3
18.50 Skyllberg/Sköllersta – SMÅ IF/HOIF 3-0
19.10 RIK Karlskoga – Sköllersta/Skyllberg 5-2
19.30 H/P/S – Garphyttans IF 0-5
19.50 SMÅ IF/HOIF – Örebro FC 0-3
20.10 Skyllberg/Sköllersta – Grönbo IF 1-0
20.30 Garphyttans IF – RIK Karlskoga 0-5
20.50 Sköllersta/Skyllberg – H/P/S 4-0
21.20 3:an grp A – 4:an grp B; SMÅ IF/HOIF – H/P/S 3-1
21.40 3:an grp B – 4:an grp A; Garphyttan – Grönbo 1-0
22.00 1:an grp A – 2:an grp B; Örebro FC – Sköllersta/Skyllberg 3-2 e. str.
22.20 1:an grp B – 2:an grp A; RIK Karlskoga – Skyllerberg/Sköllersta 3-0
22.40 B Final; SMÅ IF/HOIF – Garphyttan 1-4
23.00 A Final; Örebro FC – RIK Karlskoga 7-6 e. str.

Örebro FC vinner klassen Damsenior, stort grattis! Tack till alla deltagande lag för fint spel.



Regler Odencupen 2020

Regler Posted on mån, december 30, 2019 21:54:17

Under Odencupen gäller Svenska FF:s futsalregler.
I tävlingsklasser avgörs grupplacering genom följande:
1. Poäng
2. Målskillnad
3. Gjorda mål
4. Inbördes möte
5. Straffar (3 straffar per lag och därefter suddenstraffar)

Vid lika resultat efter full tid i semifinal och finalspel avgörs matchen direkt med hjälp av straffar. Det spelas alltså ingen förlängning.

Följande undantag görs från reglerna i de olika klasserna:

Damsenior, F17 och P15
Matchtid 16 min rullande tid
Ingen time out
Fritt antal avbytare

F14
Matchtid 16 min rullande tid
Ingen time out
Fritt antal avbytare
Västar behöver inte användas vid spelarbyte

F12 och P12
Matchtid 16 min rullande tid
Ingen time out
Fritt antal avbytare
Västar behöver inte användas vid spelarbyte
Tillämpar retreat-line (mittlinjen)
Tillämpar ej ackumulerande regelbrott och yttre straffspark
Fritt tillbakaspel till egen målvakt (målvakten får inte plocka upp bollen med händerna vid tillbakaspel)
Målvakten sätter igång spelet genom att rulla/kasta ut bollen

F10 och P10
Matchtid 16 min rullande tid i klass P10 (hemmalag har avspark)
Matchtid 2 gånger 12 minuter rullande tid i klass F10 (hemmalag har första avspark)
Ingen time out
Fritt antal avbytare
Västar behöver inte användas vid spelarbyte
Bollstorlek 3
Tillämpar retreat-line (mittlinjen)
Tillämpar ej ackumulerande regelbrott och yttre straffspark
Fritt tillbakaspel till egen målvakt som får plocka upp bollen med händerna
Målvakten sätter igång spelet genom att rulla/kasta ut bollen
Vid hörnor och insparkar sätts bollen igång genom att driva bollen eller passa den längs golvet. Mål får ej göras direkt på inspark eller hörna
Utvisningar och straffspark tillämpas ej
Vid underläge med fyra mål eller fler får laget som ligger under spela med fem utespelare tills ställningen är lika



Spelschema måndag 6/1 2020

Spelprogram Posted on tor, december 19, 2019 22:18:47

Klass F12
8.20 HOIF – ÖSK
8.40 Örebro Syrianska Ung – IFK Hallsberg
9.00 QBIK Blå – Gideonsbergs IF
9.20 ÖSK – QBIK Vit
9.40 IFK Hallsberg – HOIF
10.00 QBIK Blå – Örebro Syrianska Ung
10.20 QBIK Vit – Gideonsbergs IF
10.40 IFK Hallsberg – ÖSK
11.00 HOIF – QBIK Blå
11.20 Örebro Syrianska Ung – QBIK Vit
11.40 ÖSK – Gideonsbergs IF
12.00 IFK Hallsberg – QBIK Blå
12.20 HOIF – QBIK Vit
12.40 Gideonsbergs IF – Örebro Syrianska Ung

Klass F14
13.20 AIK Gul – HOIF/SMÅ IF Röd
13.40 Rynninge IK – Frövi IK
14.00 HOIF/SMÅ IF Blå – AIK Svart
14.20 IFK Hallsberg – IFK Askersund
14.40 AIK Gul – Rynninge IK
15.00 Frövi IK – HOIF/SMÅ IF Röd
15.20 IFK Askersund – AIK Svart
15.40 IFK Hallsberg – HOIF/SMÅ IF Blå
16.00 HOIF/SMÅ IF Röd – Rynninge IK
16.20 Frövi IK – AIK Gul
16.40 HOIF/SMÅ IF Blå – IFK Askersund
17.00 AIK Svart – IFK Hallsberg
17.30 3:an grupp A – 4:an grupp B
17.50 3:an grupp B – 4:an grupp A
18.10 1:an grupp A – 2:an grupp B
18.30 1:an grupp B – 2:an grupp A
18.50 B Final
19.10 A Final



Spelschema söndag 5/1 2020

Spelprogram Posted on ons, december 18, 2019 16:59:18

Klass P10
8.00 BK Forward Gul – HOIF
8.20 BK Forward Svart – IK Sturehov Röd
8.40 IK Sturehov Blå – ÖSK Vit 1
9.00 BK Forward Vit – ÖSK Vit 2
9.20 BK Forward Gul – IK Sturehov Blå
9.40 ÖSK Vit 1 – BK Forward Svart
10.00 ÖSK Vit 2 – HOIF
10.20 IK Sturehov Röd – BK Forward Vit
10.40 HOIF – IK Sturehov Blå
11.00 BK Forward Svart – BK Forward Vit
11.20 ÖSK Vit 1 – BK Forward Gul
11.40 ÖSK Vit 2 – IK Sturehov Röd
12.00 HOIF – BK Forward Svart
12.20 BK Forward Vit – IK Sturehov Blå
12.40 IK Sturehov Röd – ÖSK Vit 1
13.00 BK Forward Gul – ÖSK Vit 2

Klass P12
13.40 HOIF – Lekebergs IF
14.00 Glanshammars IF – IF Eker Svart
14.20 IF Eker Vit – Vretstorps IF
14.40 IF Eker Svart – HOIF
15.00 Lekebergs IF – IF Eker Vit
15.20 Vretstorps IF – Glanshammars IF
15.40 IF Eker Svart – Lekebergs IF
16.00 HOIF – Vretstorps IF
16.20 Glanshammars IF – IF Eker Vit
16.40 Vretstorps IF – IF Eker Svart
17.00 Lekebergs IF – Glanshammars IF
17.20 IF Eker Vit – HOIF

Klass P15
18.00 HOIF – Nora BK
18.20 BK Ettfyra lag 1 – BK Ettfyra lag 2
18.40 BK Forward – Frövi IK
19.00 BK Ettfyra lag 2 – HOIF
19.20 Nora BK – BK Forward
19.40 Frövi IK – BK Ettfyra lag 1
20.00 BK Ettfyra lag 2 – Nora BK
20.20 HOIF – Frövi IK
20.40 Nora BK – BK Ettfyra lag 1
21.00 BK Forward – HOIF
21.20 Frövi IK – BK Ettfyra lag 2
21.40 BK Ettfyra lag 1 – BK Forward
22.00 Nora BK – Frövi IK
22.20 HOIF – BK Ettfyra lag 1
22.40 BK Ettfyra lag 2 – BK Forward



Nästa »